Babanın Faziletleri,Çocukların Servetidir

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor: “Biz insana, anne babasına en güzel bir biçimde davranmasını emrettik...” (Ankebut 8) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’de şöyle buyurmaktadır: “Hiçbir çocuk babasının hakkını ödeyemez! Ancak onu köle olarak bulur da satın alarak hürriyetine kavuşturursa babalık hakkını ödemiş olur.” (Müslim 1510/25, Buhari Edebü’l-Müfred 10)

Kur'an-ı Kerim'de ve Nebi (sa.) Efendimizin Hadisi Şeriflerinde yalnız yılda bir kez ve bir an değil, her anımızda Annemize ve Babamıza hoş kelam etmeyi, iyi davranmayı, onlara öf bile dememeyi emretmektedir. 

Heybetli bir karlı dağ misali arkamızda dimdik duran babalarımız, aile değerlerimizin korunmasında, sevgi, saygı, paylaşma ve otorite gibi hayatımızda ki en değerli kavramların öğretilmesinde ve kuşaktan kuşağa aktarılmasında belirleyici bir rol üstlenmektedir.  Ailesinin mutluluğu ve huzuru için her türlü fedakârlığı üstlenen, her türlü çileye göğüs geren, gösterdikleri hoşgörü, sevgi ve şefkatle, ailesinin geleceğe güvenle hazırlamak adına gecesini gündüzüne katarak büyük bir özveriyle çaba harcamaktadır. Hiç şüphesiz ki, babalarımız bugünümüze, yarınlarımıza özverileri, fedakârlıklarıyla ve tecrübeleriyle damga vuracaklardır. Hayatımız süresince maddi manevi her türlü desteğini bizlerden esirgemeyen babalarımıza gereken saygıyı ve hürmeti göstermeyi asla ihmal etmemeliyiz. Bu vesile ile tüm babaların Babalar Günü’nü kutluyor. Kendilerine aileleri ile birlikte mutlu, sağlıklı, mutlu bir hayat geçirmelerini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Saygı ve sevgilerimle