Berat Kandili, gerçek özgürlük beratını öğretir

Apaçık kitaba yemin olsun ki, Biz Kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir.(Duhan, 44/1-4)

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) buyurmaktadır ki:

“Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ; ‘tövbe eden yok mu? Onu affedeyim. Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim, hastalığından şifa isteyen yok mu ona şifa vereyim. Yok, mu şunu isteyen yok mu bunu isteyen' der. Bu durum, sabaha kadar devam eder) [İ. Mace]

İç alemimizde tefekküre ve şükre vesilesi olan kandiller, hepimiz için hayat muhasebesi imkanı sağlayan kıymetli gecelerdir. Gönül dünyamıza ışık tutan Berat Kandili de pek çok güzelliğin yaşandığı, rahmet ve mağfiret ayı Ramazan’a yaklaşıldığının en güzel habercisidir.

Berat Kandili, insanların arasındaki dargınlıkların, küskünlüklerin giderilmesi, yıkılan gönüllerin, kırılan kalplerin onarılması, kinin ve nefretin kalplerden silinmesi için bir fırsat vesilesi olmaktadır. Bu itibarla Berat Kandiliniz tebrik ediyor, bu gecenin, ülkemizin, İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna, bütün müminlerin tövbe ve dualarının kabulü ile arınma ve affına vesile olmasını, gönül bağlarımızın, birlik ve beraberliğimizin güçlendirmesini Yüce Allah'tan niyaz ediyorum.