Bin yıllık kardeşliğimizi bozmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir

Bugün bize tevdi edilen bir görevin hemen arkasından bölgedeki milletvekillerimiz ve bakanlarımız ile buraya geldik. Bunun anlamı şudur ki bin yıllık kardeşliğimizi bozmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir

 

"Ankara'da da söyledim, burada da söylüyorum. Milletimiz rahat ve emin olsun ki bu terör belası Türkiye'nin gündeminden mutlaka çıkacaktır. Bunun için gereken ne lazımsa harfiyen, eksiksiz yerine getireceğiz. Kardeşliğimizi, toprak bütünlüğümüzü, vatanımızı bölmeye kastedenler, masum, korunmasız insanlarımızı yok edenler cevabını en şiddetli şekilde alacaklar. Bir kez daha bu menfur olayda hayatını kaybeden, Tanışık köyünün sakinlerine, kardeşlerime Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır niyaz ediyorum. Gidenleri geri getiremeyiz ama şunu herkes bilmelidir ki gereken ne ise her şey yapılacak, devletimiz bütün imkanlarını seferber edecek."

Binali Yıldırım, bölgede geçen yıl temmuz ayından bu yana devam eden, vatandaşların huzurunu, kardeşliğini bozmaya, ülkeyi bölmeye çalışan terör örgütüne karşı amansız mücadele verirken şehit düşen askerleri, polisleri ve korucuları da anarak, Allah'tan rahmet diledi.

Terör saldırılarına karşı yürütülen operasyonlarda gazi olan güvenlik güçlerine de acil şifa dileğinde bulunan Yıldırım, "Onlar bilmelidir ki 78 milyon vatan evladı duası ve desteğiyle gece gündüz arkalarındadır." ifadesini kullandı.

Mezarlığı ziyaret ederek, dua ettiler

Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra, köydeki mezarlığa giderek, patlamada hayatını kaybedenler için dua etti.

Burada patlamada yakınlarını kaybeden kadınlar, Kürtçe ağıt yakarak, yakınlarının şehit edildiğini, geride küçük çocuklar bıraktıklarını belirtti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Eker, Kürtçe ağıtları Binali Yıldırım'a tercüme etti.

Kadınlarla Kürtçe konuşan Eker, onları teselli etmeye çalışarak, "Onların yerleri cennettir." dedi.

Binali Yıldırım, Kürtçe ağıt yakan bir kadının elini tutarak, teselli etmeye çalıştı.  

Köydeki vatandaşlar da mezarlık çıkışında Yıldırım'a patlamanın meydana geldiği alını gösterdi.